بزرگداشت از سیزدهمین سالروز شهادت قهرمان ملی- کلیفورنیا

این همایش به ساعت 5 عصر پس از ختم قران عظیم الشان آغاز گردید که سبحان الله حمیدی و بانو فرزانه شیرزاد گردانندگی آن را به عهده داشتند.

همایش با دعای ختم قرآن توسط قاری ذبیح الله آغاز شد. سپس داکتر محمد اسلم خاموش رییس انجمن فرهنگی دانش مهمانان را خوش آمدید گفت.

نخستین سخنران همایش سفیر پیشین کشورما در سازمان ملل، نویسنده و شخصیت برجستۀ علمی و فرهنگی مان دوکتور عبدالغفور روان فرهادی بود. ایشان از خاطرات ماندگاری یاد آوری کردند که از سفر اروپایی مسعود بزرگ و موضعگیریهای ملی و افتخار آفرینش در آن سفر به یاد داشتند. همچنان آقای فرهادی دو کتابی را که تازه به زبان فرانسوی در مورد زندگی و کارنامه های حضرت مسعود (رح) نوشته چاپ و نشر شده است، معرفی کردند و آن کتابها را که نزد ایشان بود، به حاضرین نشان دادند. ایشان از نهادهای فرهنگی و نشراتی کشور خواستند که به ترجمه و نشر این کتابهای ارزشمند بپردازند.

سپس اقای سید اسحق گوهری وزیر پیشین انکشاف دهات از ظرافتهای شناخت شخصی شان با مسعود شهید یاد اورشدند و برای نسل جوان پیام مسولیت پدیزی را ارائه کردند.

گفتنیست که در این همایش محمد عمر عزیزی، یکی از رسامان و حکاکان کشور تابلویی را که در آن تمثال قهرمان ملی کشور را رسامی وحک کرده بودند، به انجمن فرهنگی دانش پیشکش کردند که با تشکر و ستایش از کار آقای عزیزی پذیرفته شد.

هارون حبیبی جنرال قونسل افغانستان مقیم لاس انجلس به نمایندگی از دولت جمهوری اسلام افغانستان به مناسبت شهادت قهرمان ملی و هفتۀ شهید سخنرانی کرد. داکتر فرید یونس سخنران آخری بخش اول برنامه بودند. داکتر یونس بر ضرورت و مسوولیت مردم ما برای ادامۀ راه و آرمان مسعود شهید تکیه کردند.

 پس از ادای نماز شام، بخش دوم مجلس با سخنان پرجوش جناب رحیل دولشتاهی آغاز شد که در مورد قهرمان و قهرمان پروری صحبت کردند.  آقای رحیل به این نکته اشاره داشتند که چگونگی پیوند سیاسی و کار مسعود شهید با شهید صلح استاد برهان الدین ربانی به تنهایی کافیست تا هم او را و هم استاد را در جایگاهی قرار بدهد که در تاریخ کشور مانند شان را نمی توان سراغ کرد. آن دو سیاستمدار در کنارهم چون پدر و فرزند کار کردند و هرگز میان شان اختلافی که منجر به جدایی شود و دوپارچگی سنگر به و جود بیاورد، روی نداد. همچنان او گفت که ستایش از شهدا و قهرمانان و ادای دین در برابر آنها کاریست به جا و ضرور؛ اما به هوش باید بود که قهرمان پروری و اسطوره گرایی بیش از حد سبب می شود که مردم تنبل و  خیالاتی شوند و در نتیجه به جای این که خود دست به کار شوند و اختیار زندگی خویش را به دست بگیرند، همیشه چشم به راه قهرمانان می نشینند و منتظر این می مانند که دستی از غیب برون آید و کاری بکند. 

سپس نوبت به بانو زینب تیموری رسید که به زبان انگلیسی سخنرانی کردند. خانم تیمور نمونۀ عالی یی را از احساسات و بینش نسل جوان- نسلی که در خارج از کشور به دنیا آمده اند به نمایش گذاشت. او زندگی مسعود را در سه مرحلۀ سال تولد، سال رفتن به مکتب و سال شهادتش در مقیاس جهانی مورد ارزیابی قرار داد.

 شعر بهداد خراسانی "شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است"  را آقای شریف الله دقیق با احساسات بسیار بلند و هنرمندانه برخواند که در دلهای مردم نشست.

دکتور ارشد ارشاد، سخنران بعدی مجلس، از مقام والای شهادت و شهید مسعود از دید مذهبی صحبت کردند و اقای محمد نعیم کبیر ضمن تأکید به ابعاد دیگر شخصیت مسعود شهید و همچنان دیدگاه و آرزوی آن شهید بزرگوار نسبت به انتخابات صحبت کردند. آقای کبیرانتخابات فعلی کشور را به سختی مورد انتقاد قرار دادند. پس از آن آقای سید جواد سجادی " نقش شهدا در جامعه" را به بحث گرفتند و برگزاری همچو همایش های فرهنگی را زمینه یی خواندند برای ادای احترام به شهدا و همچنان استفاده از آن برای ایجاد همدگر پذیری میان گروههای مختلف اجتماعی.  

محفل با پارچه شعری که توسط محترم نور محمد فکری دکلمه شد؛ ادامه یافت. بانو زحل بهادری سخنران دیگر محفل بود که به زبان انگلیسی و با شور و احساسات زیادی صحبت کردند. خانم بهادری بر این نکته تاکید کرد که باید نسل جوان در امریکا از تعالیم و نمونه های بزرگی از استقامت، پشتکار، آزادیخواهی، و شهامت مسعود پیروی کنند و برای خود جایگاه درخور و با وقاری در جامعۀ امریکا کمایی کنند. سخنران دیگر همایش، جناب مشتاق احمد عمر روی آزادمنشی مسعود تأکید داشتند که مورد توجه خاص حضار قرار گرفت. در پایان از جناب مولانا صاحب عبد القدوس صالح دعوت شد تا محفل را با دعا و سخنان عالمانۀ شان مشک ختام ببخشند.

پس از پایان رسمی همایش، همۀ مهمانان توسط دکتورمحمد اسلم خاموش به صرف غذای شب دعوت شدند. محفل بعد از صرف غذا و صمیمیت های دسترخوانی مهمانان به ساعت 10:30 شب به پایان رسید.

تازه گی یی که محفل امسال داشت اشتراک شمار زیادی از خانمها در محفل و سهمگیری آنها در جمع سخنرانان بود که پختگی، معنویتگرایی و وقار بخشی از زنان و دختران پناهندۀ کشور ما در امریکا را به نمایش می گذاشت.

 

 

/ 1 نظر / 52 بازدید
جوکستان

سلام جوک زیر رو بخون دیشب هندونه خوردم ، پوستش و گذاشتم دم در،شهرداری ببره طرف زنگ آیفون و زده ،میگه: . با ژیلت تمیزش کردی خوشت اومد بیا سایت ما چند تا هم تو جوک بنویس جوک ها رو بخون و اگه خوشت اومد لایک کن میتونی اونایی که خوبن رو توی وبلاگت هم بزاری