ما و توجیه گران جنایت

وقتی مقالۀ "ششم جدی- سرآغاز تجاوز و تداوم فاجعه سرخ" در سایت های انترنتی نشر شد، هموطنی به نام صفوی در پایان این مقاله در سایت وزین جاودان نوشت:

"آقای رحیل!
به فکرم اظهار نظر از فااجعه جنایت "سفید" که همین اکنون هرروزه سرزمینت رالگد مال می نماید برایت سخت تمام می شود.
فکر می کنید بین جنایت سرخ وسفید تفاوت وجود دارد؟
این سرزمینت هیچگاهی در طول 350 سال اخیر مستقل نبوده است وهمه وقت دست نشانده بوده است."

بنده به پاسخ شان چنین نگاشتم:

آقای صفوی، سلام!

برای من گفتن از هرجنایتی سخت تمام می شود. یاد آوری جنایت خشم جنایتکاران را به جان خریدن است. اما من هیچگاهی از بیان جنایت خود داری نکرده ام. نمی شود که در سالروز ششم جدی به جای بیان جنایات سرخ از جنایات سفید یاد کنم. هرسخنی را جاییست و هر نکته یی را مکانی. من از همین انترنت ده ها مقاله را می توانم بکشم که بنده در بیان جنایات سفید و سیاه و سبز نوشته ام. اما همیشه مشکلاتش را پذیرفته ام. می دانستم که جنایتکاران و حامیان و همنوایان شان بر من خشم می گیرند. می دانم که برای دسیسه خواهند ساخت، می دانم که دست شان برسد از کشتن من هم دریغ نخواهند کرد...

شما می گویید که این کشور در طول تاریخ 350  ساله اش همیشه مورد تجاوز قرار داشته است. اما عرض بنده اینست که پیش از 350 سال هم و بلکه در طول 5000 سال تاریخش مورد تجاوز قرار گرفته است. اما همیشه در طول تاریخ کسانی بوده اند که علیه ظلم، علیه تجاوز، علیه جنایت ایستاده اند و مقاومت کرده اند و کسانی هم بوده اند که در کنار متجاوز قرار گرفته اند. هرجا فرعونی بوده است، موسی یی هم وجود داشته است، هرجا ضحاکی بوده است، کاوه یی هم بوده است و هرجا یزیدی بوده است حسینی هم حضور داشته است.

من به قومی بودن جنایت معتقد نیستم که بتوانم آنرا در 350 سال حاکمیت امرای پشتون تبار خلاصه کنم. بنده مخالف استفادۀ قومی برای توجیه جنایت و تجاوز استم اما جنایت را در 350 سال خلاصه نمی کنم. مگر جنایات چنگیز و مغول را می شود از یاد برد؟ مگر جهانسوزی علاءالدین و کشتار مردم غزنی را می شود از یاد برد؟

و اما در ششم جدی قوای سرخ به کشور ما آمد تا از نظام روبه سرنگونی یی حمایت کند که برای یک و نیم سال به گونۀ سازمانیافته و به مقصد پاکسازی و تصفیۀ جامعه از عناصری که همانند حزب دموکراتیک فکر نمی کردند، هزاران انسان بیدفاع را از سراسر کشور گرفتار و به قتل رسانده بود. گفتم جنایت سازمانیافته. جنایات پس از آن جز جنایات طالبان هیچیک آن گونۀ سازمانیافته نداشت. حد اقل کسی اسنادی وجود ندارد که در جنایات سازمانیافته دیگری از سوی کدام حزب به منظور تصفیۀ قومی، اجتماعی، سیاسی و یا مذهبی در کشور صورت گرفته باشد. بزرگترین و گسترده ترین جنایت سازمانیافته از سوی حزب خلق درین وطن صورت گرفته است و پس از آن طالبان. وقتی می گویم جنایات دیگر سازمانیافته نبوده است، هرگزبه معنی بخشیدن و توجیه سایر جنایات نیست. هرجنایتی مطابق طبیعت و چگونگی اش  باید ارزیابی و تعریف شود. جنایتی که یک نفر از روی نیاز روانی و شخصی اش به سر می رساند تا جنایتی که حزب یا گروه سیاسی به منظور پیشبرد اهداف حزبی و گروهی خود به سر می رسانند تفاوت دارد. حزب خلق برمنبای ایدیولوژی خویش دکتاتوری پرولتاریا را برحق می دانست و از آن برای کشتار مردم و مخالفین خود زیر عنوان ضد انقلاب، کاسه لیس امپریالزم و ارتجاع سیاه توجیه می جست. این کار حزب عمل جمعی است. کشتار مخالفین در جلسات حزبی و سازمانی طرح و عملی شده است. کشتار مردم توسط حزب با شعار ها، مارشها و میتنگ های خلقی، با ترانه های انقلابی توجیه و تجلیل شده است. زمانی که نام مردم در خون عزیزان و فرزندان شان تر بود، شب و روز حزب خلق در پارک و جاده و تالار وسالونهای  شخصی و دولتی به رقص و پایکوبی می پرداختند و کشتار مردم را جشن می گرفتند. مگر چنین نیست؟

کشتار حزب دموکراتیک خلق را نمی شود با کشتار عبدالرحمن خان یا کشتار نادر خان و یا جنایات گروه های مجاهدین و یا جنایات طالبان و یا هم قوای ناتو اختصار کرد. هریک به جایش جنایت است و به جایش قابل محکوم کردن.

نوشتن در مورد جنایات گذشته و به آوردن آنهمه درد و رنج و فاجعه کار آسانی نیست، مشکل است. اما این قلم هریک را به جایش نوشته است و خواهد نوشت.

نوشتن از گذشته به خاطر پند گرفتن و جلوگیری از تکرار آن در آینده است نه به خاطر انتقامگیری.

ما می توانیم ببخشیم اما هرگز فراموش نمی کنیم!

 

/ 4 نظر / 21 بازدید
نگار

سلام حالتون خوبه؟من اومدم به شما سر زدم شما هم اگه وقت داشتید به من سر بزنید ممنونم

ایمان آرزه

سلام دوست عزیز ... وبلاگ زیبایی دارید ، خسته نباشید ... خوشحال میشم به من هم سری بزنید ... منتظر حضور و نظرات مکتوب شما هستم ...

همسریابی

آیا بدنبال نیمه ی گمشده تان هستید؟ با جدیدترین متد ها یک عشق ماندگار را رقم بزنید. دنیایی متفاوت منتظر شماست. با وب سایتی کاملا قانونی دایره ی انتخاب همسر خود را به وسعت ایران افزایش دهید.یار و عشق شما در همسرتاپ منتظر شماست. به وب سایت بپیوندید و پیشنهاد دهید و پیشنهاد دریافت کنید. درضمن از طریق تبادل لینک موجود در سایت میتوانید به صورت اتوماتیک لینک خود را در سایت ثبت کنید. http://www.hamsartap.com

ح.م

قلم کوبنده تان قابل ستایش است... گاهی یک قلم از هزار نیزه کاریگر تر است..