اگر بخواهی، می توانی!

به گزارش برخی از افراد که در نشست یاد شده حضور داشتند، سالنگی مستقیماً شخصیتهایی را که افراد شان سبب ناامنی و ایجاد فضای ترس و وحشت شده بودند، مخاطب قرار داده و از آنها خواسته و حتی به آنها عذر کرد است که افراد ولگرد خود را مهار کنند. سالنگی به این زورآوران مستقیماً گفته است که عامل نا امنی شمایید ورنه طالبان درین منطقه هرگز به حدی نیستند که امنیت را برهم بزنند. گفته می شود که والی پروان درین نشست به فرماندهان سابق جهادی که اکنون به اقطاب قدرت در پروان تبدیل شده اند، هشدار داد که اگر مانع بی امنیتی نشوند و افراد شان را مهار نکنند، به سرنوشت قذافی دچار خواهند شد.

بنا به این گزارشها  والی پروان هریک از فرماندهان را مخاطب قرار داده است. او به جان احمد خان گفته است که سگ های ولگرد خود را آدم بسازد تا در سر راه دهن به پاچه مردم نیندازند. به همین ترتیب به خواجه نبی خان گفته است که از نفر هایش بخواهد تا مردم آزاری نکنند به سر راه های مردم نه ایستند سلاح خود سر نگردانند...

همچنان گفته است که هرچه ناامنی  و دزدی از چوک چاریکار به طرف جنوب می شود، کار افراد الماس خان است، خودش جلوگیری کند. او برادران مولانای شهید- مولانای سیدخیل را نیز مسوول ناامنی در پروان دانسته و به آنها گوشزد کرده است که مانع شوند.

از این نشست و پیامدهای آن به چند برداشت می توان دست یافت.

1-      عوامل نا امنی در پروان همین قدرتمندان محلی غیر طالب اند که عمدتاً از الماس خان زاهد وکیل پروان در ولسی جرگه، جان احمدخان فرمانده سابق جهاد و مقاومت، جنرال خواجه نبی خان، از مسوولین وزارت داخله و پسرکاکای وزیر خارجه- ضرار احمد مقبل عثمانی، و برادران مولانای سید خیل نام برده می شود.

2-      اگر این قدرتمندان خواسته باشند، می توانند به تامین امنیت بپردازند. چون خود عامل ناامنی اند.

3-      اگر والی پروان خواسته باشد که امنیت را تامین کند، می تواند. به شرطی که صادقانه بخواهد و اراده کند.

منحیث یک پروانی از اقدام والی پروان سپاسگذاری و آنرا ستایش می کنم. این سوال را نمی خواهم طرح کنم که چرا تا به حال اقدام نکرده است و مسوولیت خود را ادا نکرده است. اما این را با جدیت می خواهم که باید در تامین و تداوم امنیت کار کنند و نگذارند بار دیگر اوباشها بر سرنوشت مردم حاکم شوند.

دانستن این که چه خوب است و چه بد، مشکل نیست. دانستن این که خدمت کردن به مردم چیست و چگونه می شود نام نیک به دست آورد و از دچار شدن به سرنوشت قذافی ها جلوگیری کرد نبوغ نمی خواهد. بصیر سالنگی مسوولیتش در برابر مردم را درک کرده است. باید پروانیان هم به او کمک و همکاری کنند. به خصوص از قشر روشنفکر و فرهنگی و نخبه گان سیاسی و اجتماعی پروان توقع می رود تا در کنار بصیرخان سالنگی ایستاده شوند و برای خدمت به پروان همکاری کنند. از بصیرخان سالنگی نیز خواسته می شود که پروان را توسط پروانیان آباد و مامون کند. باید در تمام عرصه ها به حرف پروانیان موی سفید، تحصیلکرده، روحانی، مجاهد، دانشمند، معلم، انجنیر، داکتر، دکاندار، کسبه کار.... گوش بدهد. شورای ولایتی را فعال و موثر بسازد. از سیاستبازی هایی که در جهت منافع عمومی مردم پروان نباشد، جلوگیری کند.

به امید روزی که پروان یک بار دیگر جایگاه تاریخی اش در قلب کشور را احراز کند و مردمش با سرافرازی در کنار سایر مردم کشور در خدمت پیشرفت و آبادانی کشور در سایۀ عدالت و آزادی قرار  بگیرند.

/ 0 نظر / 72 بازدید